A mai egy amolyan mash-up poszt, amiben kivonatosan ugyan, de minél teljeskörűbben próbáljuk végignézni, hogyan lehet legalábbis elviselhetővé tenni Az Év Legkeményebb Éjszakáját (és az előtte-utána lévő néhány napot, amikor a megvásárolt matériát még azért el kell ugye durrogtatni). Habár az idén a covid-helyzetnek köszönhetően elméletileg tilos nem csak a lakossági pirotechnikai eszközök árusítása, de a felhasználása is, ne legyenek illúzióink: kicsi az esély arra, hogy az éjszaka csendben, durrogás és fejfájdító vijjogás nélkül teljen. A pesszimimus mellé rakjuk oda azért azt is, hogy ha valamikor, most van lehetőség arra, hogy az idei kalóriacsökkentett zajháborúban elkezdjünk dolgozni azon, hogy jövőre már jobb legyen. Szorongásoldók, nyugtatók Szilveszter előtt az állattartók rendszerint megrohamozzák az állatpatikákat és amire rá van írva, hogy csökkentheti a stresszt és a szorongást, azt már viszik is haza, abban reménykedve, hogy az átlagosan 5-8 ezer forintos beruházással megoldódik egy akár több éves probléma. Ha azonban szóba kerül a rendes gyógyszer, meg a nyugtató, sokan felvonják a szemöldöküket és gyakran elhangzik a "nem fogom mérgezni a kutyámat" és a "még embernek se lenne szabad olyat szednie..". Vegyük először tehát górcső alá, hogy ki-kicsoda. Vény néküli szorongásoldók A termék kiválasztása előtt néhány dolgot érdemes figyelembevenni:
Vényköteles szorongásoldók Ebben a bekezdésben semmilyen hatóanyag nem kerül megnevezésre annak elkerülése érdekében, hogy ezek a gyógyszerek otthoni, saját döntés alapján kerüljenek beadásra. A vényköteles szorongásoldók és nyugtatószerek jellemzően benzodiazepinek, gabapentinoidok, tetraciklikus anidepresszánsok vagy opioid hatóanyagok lehetnek. A szabadforgalmú termékekkel ellentétben ezek a készítmények számtalan tesztelésen kell sikeresen teljesítsenek mind a biztonságosságukat, mind a hatékonyságukat iletően, így használatuk sok esetben rizikómentesebb, mint a vény nélküli készítményeké- feltéve persze ha mind a szerválasztás, mind a dózismeghatározás hozzáértő állatorvos által történt. A zajfóbiában és sok más egyéb viselkedészavarban szenvedő kutyák esetében a legtöbbször sokkal kifizetődöbb (elsősorban funkcionális, másodsorban anyagi értelemben) tesztelt, biztonságos, valóban műödő gyógyszerkészítményt alkalmazni, mint kétes hatásfokú társaikat, mivel ezek gyorsan, biztonságosan elérik a kívánt eredményt, a kutyát nem tesszük ki felesleges kísérletezgetésnek, mely közben alapvetően retteg, szenved és tovább romolhat az állapota az ismétlődő traumának köszönhetően. Vényköteles készítményt:
Néhány szóban a Sedalin-ról... Az otthoni kamikaze gyógyszerezések és a "régen is így csináltuk" gyakorlatok szerelemgyermekeként a mai napig nagyon népszerű a Sedalin, azaz acepromazin használata a kutyások körében- dacára annak, hogy ez a szer szigorúan vényköteles és kizárólag folyamatos állatorvosi felügyelet mellett alkalmazható. Néhány dolog az acepromazinról:
Terápia és tréning fokozatos érzéketlenítés (SD/CC) A zajérzékenységgel, zajfóbiával kapcsolatos terápiában többféle eszköz is a rendelkezésünkre áll, azonban nagyon fontos megjegyezni, hogy a terápia nem a durrogtatás estéjén, hanem sokkal előtte el kell kezdődjön. A leggyakrabban a kutyák kimagasló asszociatív tanulási képességeire alapozunk:
Tréning, mint ellenkondicionálás Gyakori tanács az interneten, hog tréningezzünk a kutyával a tüzijáték ideje alatt, mert így majd könnyebben megszokja. Az azonban szinte sosem hangzik el, hogy ahhoz, hogy ez valóban célt érjen, több feltételnek is teljesülnie kell:
Környezetmenedzsment és stimuluskontroll Ezek a jól hangzó nevek valójában azokat az intézkedéseket foglalják magukba, amelyeket sokan magunk is ösztönösen alkalmazunk:
Tippek:
Környezet- és viselkedésgazdagítás A környezetgazdagítás egyre divatosabb szó (szerencsére!) és nem véletlenül: az egyik legjobb és legsokoldalúbb dolog, amivel a kutya mentális egészségét támogatni tudjuk. Foglalkoztunk vele korábban, ebben a bejegyzésben azonban most kimondottan a tüzijátékkal összefüggésben vizsgáljuk a terjedelmi keretek miatt:
Nem hogy nem tilos, kell simogatni Az egyik legmakacsabb tévhit a tüzijátékkal, a félelemmel és alapvetően az érzelmi megnyilvánulásokkal kapcsolatban, hogy ezek megerősíthetőek vag büntethetőek. A tévhit az operáns és klasszikus kondicionálás félreértelmezéséből, összekeveréséből ered. Röviden és tömören: Ha egy rablótámadás közben rettenetesen félünk és valaki a vállunkra helyezi a kezét, halkan, nyugodtan azt mondja, hogy nem lesz semmi baj, meg fogjuk oldani, nem fogunk jobban félni, nem dícsérte meg a félelmünket-ha elér ezel bármilyen változást, az az lesz, hogy egy icipicit megnyugszunk. Nagyon leegyszerűsítve bizony így működnek az érzelmek; ha a rettegő kutya odabújik hozzánk nyugalmat és támogatást keresve - mivel szociális állatként ez teljesen természetes igénye-, a legrosszabb, ami tehetünk, az az ignorálás, a faképnél hagyás vagy elküldés. Ezzel ugyanis semmi mást nem tettünk, mint megtagadtuk az állattól a biztonságot, a szociális támogatást és egyedül hagytuk a félelmeivel. Amennyiben a kutya igényli az összebújást, simogatást, az alábbiakra érdemes figyelni:
Egyéb alternatívák és kiegészítők A nyugicsomók és hasonló kompressziós/taktilis eszközök hatásmechanizmusa ugyan kérdéses, hatékonyságuk pedig változó, de kipróbálni természetesen ki lehet őket. Érdemes azonban figyelembe venni, hogy
0 Comments
Leave a Reply. |
archív
August 2023
kategóriák
All
|